Złoża i wkłady filtracyjne

Zagadnienie filtracji wody jest dość skomplikowane. Generalnie opis zachodzących procesów powinno się zacząć od nakreślenia aspektów chemicznych i ich wyników. Ja jednak tego nie zrobię. Chciałbym opisać dość prostym językiem jak działają filtry do wody. W Polsce dostępne są różnego rodzaju urządzenia filtrujące. Dostępne są one na stronie producenta pod adresem: http://www.klarsan.pl/. Mechanikę działania opierają o specjalne wkłady lub złoża, których zadaniem jest oczyszczenie wody z danych zanieczyszczeń.

Uzdatniacze mechaniczne posiadają wkłady z dużym mikronażem, wychwytujące z wody piasek, osad oraz żwir. Stosowane są zazwyczaj z wkładem polipropylenowym, ale oprócz tego są także inne dedykowane wkłady. Są także wkłady węglowe, odpowiedzialne za eliminacje chloru oraz metali ciężkich. Są również mineralizatory, które zwiększają stężenie minerałów w systemie RO i wkłady do ciepłej wody.

Oprócz podziału wkładów, mamy również dane złoża. Użyć możemy złoże zmiękczające wodę, eliminując z niej żelazo i mangan. Innym rodzajem złoża jest klarsanit, defeman, greensand lub birm – czyli te, które odżelaziają i odmanganiają wodę. Do dyspozycji mamy także filtr węglowy, który eliminuje chlor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s